Etapy Vexa Skiroll Tour 2019

Te biegi wchodzą w skład cyklu w bieżącym sezonie

W sezonie 2019 do cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour wchodzą poniższe zawody. Uczestnicy mogą rywalizować w dowolnie wybranych biegach. Jeśli zdobędą określoną regulaminem cyklu liczbę startów, zostaną ujęci w końcowej klasyfikacji generalnej. Można także rywalizować w zawodach z osobna bez celu sklasyfikowania w "generalce".

Uphill Gór Sowich 2019

Bieg pod górę ze startu wspólnego na asfaltowej drodze publicznej wyłączonej z ruchu na czas zawodów. Trasa prowadzi z przedmieść Pieszyc przez Wieś Kamionki na szczyt Przełęczy Jugowskiej (810 m n.p.m.) w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Przez większość trasy zawodnicy biegną wśród gęstych i strzelistych drzew liściastych dających cień, chłód i schronienie przed wiatrem. Tam, gdzie las przerzedza się, wspinaczkę nagradzają piękne widoki. Bieg jest zaliczany do klasyfikacji cyklu Vexa Skiroll Tour oraz do Grand Prix Polski na nartorolkach.

Czytaj więcej...

Knock-out Sprinty Dzierżoniów 2019

Pierwsze w Polsce sprinty w parach zorganizowane identycznie jak konkurencje odbywające się w trakcie każdej sesji Pucharu Świata FIS i Mistrzostw Świata FIS na nartorolkach. Rywalizacja jest niezwykle widowiskowa i wciągająca. Ze względu na krótki dystans kibice i uczestnicy mogą obserwować każdy pojedynczy wyścig, będący częścią zawodów, dopingując zawodników i widząc walkę od startu do mety. To bardzo dynamiczne i ciekawe zawody. W 2019 roku Sprinty Dzierżoniów są pierwszym w polskiej histroii tak zorganizowanym biegiem, w którym może wziąć udział każdy entuzjasta ścigania się na nartorolkach. Zawody odbywają się techniką dowolną i są zaliczane do Grand Prix Polski na nartorolkach, ale nie są zaliczane do klasyfikacji cyklu Vexa Skiroll Tour.

Czytaj więcej...

Pętla Sowiogórska 2019

Jedyny w cyklu bieg na dłuższym dystansie. Zawody prowadzone są na płaskiej "pętli" o długości 7,2 km w północnej części gminy Pieszyce. Przez większość trasy zawodnikom towarzyszą widoki na panoramę Gór Sowich i Masyw Ślęży. Bieg zaliczany do klasyfikacji cyklu Vexa Skiroll Tour 2019 oraz Grand Prix Polski na nartorolkach.

Czytaj więcej...

Kamyk Uphill 2019

Bieg pod górę ze startu wspólnego na asfaltowej drodze publicznej w zamkniętym ruchu pojazdów. Trasa zawodów prowadzi ze Smreczyny w gminie Międzylesie na Dolnym Śląsku przez wieś Kamieńczyk, a następnie polsko-czeską granicę do czeskiego schroniska Kašparova Chata. Jedną z atrakcji zawodów jest przejazd starym, kamiennym tunelem pod wiaduktem kolejowym. Średnie nachylenie podbiegu wynoszące blisko 7% wymaga sporego wysiłku na sprawne pokonanie trasy zawodów. 

Czytaj więcej...

Leśny Uphill 2019

Bieg ze startu wspólnego na asfaltowej drodze publicznej przy zamkniętym ruchu pojazdów, z metą położoną wyżej niż start. Trasa zawodów prowadzi z Niemojowa w gminie Międzylesie na Dolnym Śląsku przez wieś Lesica w kierunku Międzylesia, meta zlokalizowana jest w lesie na szczycie wzniesienia przy asfaltowej zatoczce. Trasa zawodów początkowo jest płaska, później pnie się nieznacznie - na tym odcinku są nawet dwa łatwe zjazdy - by w połowie odległości zwiększyć nachylenie.

Czytaj więcej...

Łabowa Uphill 2019

Bieg ze startu wspólnego na asfaltowej drodze prowadzącej z Łabowej koło Nowego Sącza w kierunku Feleczyńskiej Roztoki i Hali Łabowskiej. Zawody ze względu na duże przewyższenie, z nachyleniem średnio ponad 6%, należą do najtrudniejszych nartorolkowych biegów pod górę w Polsce. Bieg odbywa się po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów.

Czytaj więcej...

Przehyba Uphill 2019

Bieg pod górę ze startu indywidualnego na najtrudniejszym asfaltowym podbiegu w Polsce nazywany polskim Lysebotn Opp. Porównanie z kultowym nartorolkowym biegiem pod górę, organizowanym w ramach norweskiego ski festiwalu Blink, w którym startują największe światowe gwiazdy biegów narciarskich i biathlonu, jest jak najbardziej właściwe, biorąc pod uwagę podobny dystans i przewyższenie obu zawodów. Trasa Przehyba Uphill prowadzi z Gabonia niemal na sam szczyt jednego z wyższych wzniesień Beskidu Sądeckiego - Przehybę (1175 m n.p.m.).

Czytaj więcej...

Skalny Uphill 2019

Bieg ze startu wspólnego na asfaltowej drodze publicznej przy zamkniętym ruchu pojazdów w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Doskonały asfalt, ciekawy profil trasy, który im wyżej tym jest bardziej stromy, kilka wypłaszczeń w drugiej połowie trasy pozwalających zawodnikom złapać trochę oddechu i piękne widoki na jesienne Góry Stołowe sprawiają, że zawody te są wyjątkowe i przyjemne. W drugiej połowie dystansu z trasy rozciągają się widoki na skalne wypiętrzenie Gór Stołowych, wraz z wzniesieniami Kopa Śmierci i Narożnik. Stąd wzięła się też nazwa Skalny Uphill.

Czytaj więcej...

Asfalt Uphill 2019

Asfalt Uphill to najstarszy polski otwarty bieg pod górę na nartorolkach. Po raz pierwszy został zorganizowany w sierpniu 2014 roku. Start odbywa się w Dusznikach-Zdroju przy wschodniej ścianie Parku Zdrojowego, następnie zawodnicy przebiegają przez część miejską i pną się do góry wzdłuż koryta Bystrzycy Dusznickiej. Meta zlokalizowana jest w narciarskiej dzielnicy miasta - Zieleńcu. Start do zawodow jest wspólny, trasa prowadzi po drodze publicznej, która w większości jest wyłączona z ruchu pojazdów, a na krótkim odcinku zawodnicy mają do swojej dyspozycji jeden pas drogi. Asfalt Uphill jest finałem cyklu.

Czytaj więcej...