O cyklu Skiroll Tour

Ogólnopolski cykl zawodów na nartorolkach Skiroll Tour to pierwszy w naszym kraju otwarty cykl organizowany z myślą o zawodnikach wyczynowych i amatorach, zaawansowanych i początkujących.

Pomysł

Pomysł organizacji rodzimego cyklu zrodził się w głowach polskich zawodników startujących w 2015 i 2016 roku w czeskim serialu biegów na nartorolkach techniką klasyczną Skiroll Classics. Dlaczego w Polsce, kraju kilkakrotnie większym niż Czechy, zawodnicy w celu rywalizowania z innymi sportowcami muszą jeździć za granicę? Obserwując niedociągnięcia organizacyjne cyklu za południową granicą organizatorzy naszego Skiroll Tour doszli do wniosku, że mogą zapewnić dobrą zabawę i to na wysokim poziomie organizacyjnym nartorolkarzom w Polsce. Pomysł powstał w połowie 2016 roku, by rok później zostać zrealizowanym.

Organizatorzy

Organizatorami Skiroll Tour są podmioty znane już polskiemu środowisku biegaczy narciarskich i nartorolkowych m.in. z powołania do życia dwóch głośnych imprez - maratonu narciarskiego Ultrabiel z najdłuższym biegiem w Polsce na 60 km i nieformalnych mistrzostw kraju wśród amatorów na nartorolkach - Przehyba Uphill. Za organizację cyklu i wszystkich zawodów wchodzących w jego skład odpowiedzialne są portale nartorolki.pl i nabiegowkach.pl, za którymi stoi Michał Rolski oraz firma MT-Sport Marek Tokarczyk.

Cel

Celem cyklu Skiroll Tour jest umożliwienie polskim sportowcom udziału w rywalizacji na dobrze zorganizowanych zawodach i wymagajacych trasach. Organizatorzy postawili przed sobą zadanie rozwoju powszechnego nartorolkarstwa w Polsce. Zawodnicy powinni mieć motywację do treningu przez cały rok, a nic tak nie mobilizuje do aktywności i ćwiczeń, jak wizja zbliżającego się sezonu startowego i zawodów, które zweryfikują przygotowanie sportowca.

Konkurencje i klasyfikacje

W założeniu cyklu jest umożliwienie rywalizowania na popularnych w Polsce odmianach sprzętu. Dlatego we wszystkich zawodach serialu można ścigać się na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie, a do 2020 roku prowadzona była też klasyfikacja dla startujących na nartorolkach z pompowanymi kołami. Oprócz klasyfikacji najlepszych zawodników open i w kategoriach wiekowych w konkretnych zawodach, prowadzona jest także klasyfikacja generalna na podstawie punktów zdobywanych przez uczestników w kolejnych biegach cyklu. Po raz pierwszy w historii polskich powszechnych biegów narciarskich i nartorolkowych w Skiroll Tour wprowadzona została także odrębna klasyfikacja generalna dla zgłoszonych drużyn.

Sprzęt i kontrole techniczne

We wszystkich zawodach Skiroll Tour wprowadzono limity dotyczące sprzętu. W nartorolkach sportowych dozwolone są wyłącznie gumowe koła. Po raz pierwszy w dziejach niezależnych polskich zawodów na nartorolkach wprowadzono kontrole techniczne sprzętu przed każdymi zawodami. Wszystko po to, by zawodnicy rywalizowali uczciwie i na dozwolonym regulaminowo sprzęcie.

Przyjemne z pożytecznym

Zawody wchodzące w skład Skiroll Tour organizowane są w różnych miejscach Polski, w masywach górskich Sudetów i Karpat. Uczestnicy podróżują, by wziąć udział w poszczególnych biegach, mając możliwość poznania pięknych miejsc naszego kraju. Jeśli zabiorą ze sobą rodziny lub przyjaciół, rywalizację można połączyć z weekendowym pobytem w atrakcyjnych, często bardzo ciekawych turystycznie miejscach Polski.

Nic tak nie łączy

Nic tak nie łączy, jak wspólne zainteresowania i częste spotkania. Uczestnikami Skiroll Tour są pasjonaci nartorolek z całej Polski. Dzięki uczestnictwu w zawodach ich spotkania są częstsze i trwają nie tylko w zimie, gdy biegają i rywalizują na nartach, ale także w sezonie letnim.

Historia

2021

To pierwszy rok, w którym rywalizacja odbywa się tylko na nartorolkach sportowych z twardymi kołami, zrezygnowano z klasyfikacji zawodników startujących na rolkach i nartorolkach z pompowanymi kołami. Powodem była bardzo niska i malejąca z roku na rok frekwencja. Po raz drugi wraz z cyklem organizowane jest Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach, impreza obejmuje trzy biegi w Górach Sowich - Uphill Gór Sowich, KO Sprinty Dzierżoniów i Pętlę Sowiogórską. W ramach cyklu organizowane są trzy nowe biegi - Ochotnica Uphill oraz Bachledówka Uphill I i II. Pętlą Sowiogórska zyskała całkowicie nową trasę.

2020

W 2020 roku wszystkich zaskoczyła pandemia koronawirusa SARS-Cov-2, przez to pojawiły się regulacje prawne zakazujące organizacji większych imprez sportowych. Na szczęście wprowadzone limity nie obejmowały biegów o frekwencji, jaka panuje na nartorolkowych wyścigach w Polsce. Niemniej jednak na wiosnę 2020 roku, gdy planowane były zawody cyklu, nikt nie wiedział, jakie biegi i kiedy będzie można zorganizować. Niektóre samorządy w obawie o braki w budżetach wycofały się ze współorganizacji. Ostatecznie cykl wystartował o miesiąć później niż w poprzednich latach, odbyło się też tylko pięć biegów zaliczanych do cyklu: Uphill Gór Sowich / 30.08.2020, Uphill Zachodniego Podhala / 19.09.2020, Przehyba Uphill / 20.09.2020, Kamyk Uphill (na skróconej trasie do granicy polsko-czeskiej) / 3.10.2020 i Leśny Uphill / 4.10.2020.

Pomimo trudnego sezonu zorganizowano całkiem nowy bieg, który dołączył do kalendarza cyklu w 2020 roku. To Uphill Zachodniego Podhala odbywający się na terenie gmin Czarny Dunajec i Kościelisko z metą na Gubałówce, przy którym miejscowe samorządy były współorganizatorami tej imprezy. To były bierwsze nartorolkowe otwarte zawody na Podhalu w historii tej dyscypliny.

2019

Trzeci sezon cyklu to już osiem biegów odbywających się w trakcie czterech weekendów zwanych turami: 27 i 28 lipca - Uphill Gór Sowich i Pętla Sowiogórska w Pieszycach i Dzierżoniowie, 10 i 11 sierpnia - Kamyk Uphill i Leśny Upill w okolicach Międzylesia, 21 i 22 września - Łabowa Uphill i Przehyba Uphill w Beskidzie Sądeckim, 5 i 6 października - Skalny Uphill i Asfalt Uphill w Dusznikach-Zdroju. Po raz pierwszy w polskiej historii biegów na nartorolkach odbyły się też w otwartej formule knock-out sprinty techniką dowolną na dystansie 200 m - 27 lipca w Dzierżoniowie. Bieg był imprezą towarzyszącą Vexa Skiroll Tour, a razem z Uphillem Gór Sowich i Pętlą Sowiogórską stanowił I Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach.

2018

Cykl rozrasta się do sześciu biegów organizowanych w trakcie trzech weekendów, nazywanych "turami". Pomysł dwudniowej rywalizacji podoba się uczestnikom, biegi organizowane dzień po dniu (w sobotę i niedzielę) zyskują na frekwencji w stosunku do poprzedzającego sezonu. We wszystkich zawodach rośnie frekwencja, choć czasami o niewielką liczbę startujących. Na drugi sezon składało się sześć biegów: Uphill Gór Sowich i Pętla Sowiogórska (pierwszy i jedyny bieg w sezonie na dłuższym dystansie w terenie płaskim) w gminie Pieszyce - 28 i 29 lipca, Kamyk Uphill i Leśny Uphill (nowy, mniej wymagający bieg) w gminie Międzylesie - 15 i 16 września oraz Łabowa Uphill (nowy, wymagający bieg pod górę) i jako finał Przehyba Uphill - oba w Beskidzie Sądeckim - 6 i 7 pażdziernika.

2017

W pierwszym sezonie cykl tworzyły cztery biegi: Uphill Gór Sowich w Pieszycach (27.07.2017), Kamyk Uphill w Smreczynie koło Międzylesia (16.09.2017) oraz Puchacz Uphill na trasie z Pisar koło Międzylesia do Jodłowa (17.09.2019). Finał w ramach Przehyba Uphiill na drodze z Gabonia koło Starego Sącza prawie na szczyt Przehyby (08.10.2017). Cykl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Liczba rywalizujących zawodników i dobre opinie o pomyśle i organizacji przekonały organizatorów, że warto pracować nad rozwojem dyscypliny i cyklu.

Skiroll Tour to pierwsza impreza w historii powszechnych polskich biegów narciarskich i nartorolkowych, w których mogły wykazać się także drużyny. Do udziału w rywalizacji zgłoszono osiem zespołów. Historyczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej drużyn zajął "team nabiegowkach.pl II" w składzie: Joanna Kujawska, Alicja Rolska, Robert Dudziński, Aleksander Korzeniowski, Jan Łacek, Kazimierz Legierski, Marek Chłopek i Józef Michałek.

Podczas pierwszego sezonu cyklu po raz pierwszy w powszechnych biegach na nartorolkach w Polsce wprowadzono kompleksową kontrolę techniczną sprzętu, którą musi przejść każdy startujący. Wyeliminowało to nieuczciwości, a zawodnicy startowali wyłącznie na sprzęcie dozwolonym regulaminem.