O cyklu Skiroll Tour

Ogólnopolski cykl zawodów na nartorolkach Skiroll Tour to pierwszy w naszym kraju otwarty cykl organizowany z myślą o zawodnikach wyczynowych i amatorach, zaawansowanych i początkujących.

Pomysł

Pomysł organizacji rodzimego cyklu zrodził się w głowach polskich zawodników startujących w 2015 i 2016 roku w czeskim serialu biegów na nartorolkach techniką klasyczną Skiroll Classics. Dlaczego w Polsce, kraju kilkukrotnie większym niż Czechy, zawodnicy zmuszeni są w celu rywalizowania z innymi sportowcami jeździć za granicę? Obserwując niedociągnięcia organizacyjne cyklu za południową granicą organizatorzy naszego Skiroll Tour doszli do wniosku, że mogą zapewnić dobrą zabawę i to na wysokim poziomie organizacyjnym nartorolkarzom z kraju nad Wisłą. Pomysł powstał w połowie 2016 roku, by rok później zostać zrealizowanym.

Organizatorzy

Organizatorami Skiroll Tour są podmioty znane już polskiemu środowisku biegaczy narciarskich i nartorolkowych m.in. z powołania do życia dwóch głośnych imprez - maratonu narciarskiego Ultrabiel z najdłuższym biegiem w Polsce na 60 km i nieformalnych mistrzostw kraju wśród amatorów na nartorolkach - Przehyba Uphill. Za organizację cyklu i wszystkich zawodów wchodzących w jego skład odpowiedzialne są portale nartorolki.pl i nabiegowkach.pl oraz firma MT-Sport Marek Tokarczyk.

Cel

Celem cyklu Skiroll Tour jest umożliwienie polskim sportowcom udziału w rywalizacji na dobrze zorganizowanych zawodach i wymagajacych trasach. Organizatorzy postawili przed sobą zadanie rozwoju powszechnego nartorolkarstwa w Polsce. Zawodnicy powinni mieć motywację do treningu przez cały rok, a nic tak nie mobilizuje do aktywności i ćwiczeń, jak wizja zbliżającego się sezonu startowego i zawodów, które zweryfikują przygotowanie sportowca.

Konkurencje i klasyfikacje

W założeniu cyklu jest umożliwienie rywalizowania na popularnych w Polsce odmianach sprzętu. Dlatego we wszystkich zawodach serialu można ścigać się na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie, jak też na nartorolkach z pompowanymi kołami. Oprócz klasyfikacji najlepszych zawodników open i w kategoriach wiekowych w konkretnych zawodach prowadzona jest także klasyfikacja generalna na podstawie punktów zdobywanych przez uczestników w kolejnych biegach cyklu. Po raz pierwszy w historii polskich powszechnych biegów narciarskich i nartorolkowych w Skiroll Tour wprowadzona została także odrębna klasyfikacja generalna dla zgłoszonych drużyn.

Sprzęt i kontrole techniczne

We wszystkich zawodach Skiroll Tour wprowadzono limity dotyczące sprzętu. W nartorolkach sportowych dozwolone są wyłącznie gumowe koła. Po raz pierwszy w dziejach niezależnych polskich zawodów na nartorolkach wprowadzono kontrole techniczne sprzętu przed każdymi zawodami. Wszystko po to, by zawodnicy rywalizowali uczciwie i na dozwolonym regulaminowo sprzęcie.

Przyjemne z pożytecznym

Zawody wchodzące w skład Skiroll Tour organizowane są w różnych miejscach Polski, w masywach górskich Sudetów i Karpat. Uczestnicy podróżują, by wziąć udział w poszczególnych biegach, mając możliwość poznania pięknych miejsc naszego kraju. Jeśli zabiorą ze sobą rodziny lub przyjaciół, rywalizację można połączyć z weekendowym pobytem w atrakcyjnych, często bardzo ciekawych turystycznie miejscach Polski.

Nic tak nie łączy

Nic tak nie łączy, jak wspólne zainteresowania i częste spotkania. Uczestnikami Skiroll Tour są pasjonaci nartorolek z całej Polski. Dzięki uczestnictwu w zawodach ich spotkania są częstsze i trwają nie tylko w zimie, gdy biegają i rywalizują na nartach, ale także w sezonie letnim.

Historia

2018

Cykl rozrasta się do sześciu biegów organizowanych w trakcie trzech weekendów, nazywanych "turami". Pomysł dwudniowej rywalizacji podoba się uczestnikom, biegi organizowane dzień po dniu (w sobotę i niedzielę) zyskują na frekwencji w stosunku do poprzedzającego sezonu. We wszystkich zawodach rośnie frekwencja, choć czasami o niewielką liczbę startujących. Na drugi sezon składało się sześć biegów: Uphill Gór Sowich i Pętla Sowiogórska (pierwszy i jedyny bieg w sezonie na dłuższym dystansie w terenie płaskim) w gminie Pieszyce - 28 i 29 lipca, Kamyk Uphill i Leśny Uphill (nowy, mniej wymagający bieg) w gminie Międzylesie - 15 i 16 września oraz Łabowa Uphill (nowy, wymagający bieg pod górę) i jako finał Przehyba Uphill - oba w Beskidzie Sądeckim - 6 i 7 pażdziernika.

2017

W pierwszym sezonie cykl tworzyły cztery biegi: Uphill Gór Sowich w Pieszycach (27.07.2017), Kamyk Uphill w Smreczynie koło Międzylesia (16.09.2017) oraz Puchacz Uphill na trasie z Pisar koło Międzylesia do Jodłowa (17.09.2019). Finał w ramach Przehyba Uphiill na drodze z Gabonia koło Starego Sącza prawie na szczyt Przehyby (08.10.2017). Cykl spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Liczba rywalizujących zawodników i dobre opinie o pomyśle i organizacji przekonały organizatorów, że warto pracować nad rozwojem dyscypliny i cyklu.

Skiroll Tour to pierwsza impreza w historii powszechnych polskich biegów narciarskich i nartorolkowych, w których mogły wykazać się także drużyny. Do udziału w rywalizacji zgłoszono osiem zespołów. Historyczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej drużyn zajął "team nabiegowkach.pl II" w składzie: Joanna Kujawska, Alicja Rolska, Robert Dudziński, Aleksander Korzeniowski, Jan Łacek, Kazimierz Legierski, Marek Chłopek i Józef Michałek.

Podczas pierwszego sezonu cyklu po raz pierwszy w powszechnych biegach na nartorolkach w Polsce wprowadzono kompleksową kontrolę techniczną sprzętu, którą musi przejść każdy startujący. Wyeliminowało to nieuczciwości, a zawodnicy startowali wyłącznie na sprzęcie dozwolonym regulaminem.