O cyklu Skiroll Tour

Ogólnopolski cykl zawodów na nartorolkach Skiroll Tour to pierwszy w naszym kraju otwarty cykl organizowany z myślą o zawodnikach wyczynowych i amatorach, zaawansowanych i początkujących.

Pomysł

Pomysł organizacji rodzimego cyklu zrodził się w głowach polskich zawodników startujących w 2015 i 2016 roku w czeskim serialu biegów na nartorolkach techniką klasyczną Skiroll Classics. Dlaczego w Polsce, kraju kilkukrotnie większym niż Czechy, zawodnicy zmuszeni są w celu rywalizowania z innymi sportowcami udawać się za granicę? Obserwując niedociągnięcia organizacyjne cyklu za południową granicą organizatorzy naszego Skiroll Tour doszli do wniosku, że mogą zapewnić dobrą zabawę i to na wysokim poziomie organizacyjnym nartorolkarzom z kraju nad Wisłą. Pomysł powstał w połowie 2016 roku, by rok później zostać zrealizowanym.

Organizatorzy

Organizatorami Skiroll Tour są podmioty znane już polskiemu środowisku biegaczy narciarskich i nartorolkowych m.in. z powołania do życia dwóch głośnych imprez - maratonu narciarskiego Ultrabiel z najdłuższym biegiem w Polsce na 60 km i nieformalnych mistrzostw kraju wśród amatorów na nartorolkach - Przehyba Uphill. Za organizację cyklu i wszystkich zawodów wchodzących w jego skład odpowiedzialne są portale nartorolki.pl i nabiegowkach.pl oraz firma MT-Sport Marek Tokarczyk.

Cel

Celem cyklu Skiroll Tour jest umożliwienie polskim sportowcom udziału w rywalizacji na dobrze zorganizowanych zawodach i wymagajacych trasach. Organizatorzy postawili przed sobą zadanie rozwoju powszechnego nartorolkarstwa w Polsce. Zawodnicy powinni mieć motywację do treningu przez cały rok, a nic tak nie mobilizuje do aktywności i ćwiczeń, jak wizja zbliżającego się sezonu startowego i zawodów, które zweryfikują przygotowanie sportowca.

Konkurencje i klasyfikacje

W założeniu cyklu jest umożliwienie rywalizowania na popularnych w Polsce odmianach sprzętu. Dlatego we wszystkich zawodach serialu można ścigać się na nartorolkach sportowych techniką klasyczną i dowolnie, jak też na nartorolkach z pompowanymi kołami. Oprócz klasyfikacji najlepszych zawodników open i w kategoriach wiekowych w konkretnych zawodach prowadzona jest także klasyfikacja generalna na podstawie punktów zdobywanych przez uczestników w kolejnych biegach cyklu. Po raz pierwszy w historii polskich powszechnych biegów narciarskich i nartorolkowych w Skiroll Tour wprowadzona została także odrębna klasyfikacja generalna dla zgłoszonych drużyn.

Sprzęt i kontrole techniczne

We wszystkich zawodach Skiroll Tour wprowadzono limity dotyczące sprzętu. W nartorolkach sportowych dozwolone są wyłącznie gumowe koła. Po raz pierwszy w dziejach niezależnych polskich zawodów na nartorolkach wprowadzono kontrole techniczne sprzętu przed każdymi zawodami. Wszystko po to, by zawodnicy rywalizowali uczciwie i na dozowolonym regulaminowo sprzęcie.

Przyjemne z pożytecznym

Zawody wchodzące w skład Skiroll Tour organizowane są w różnych miejcach Polski, w masywach górskich Sudetów i Karpat. Uczestnicy podróżują, by wziąć udział w poszczególnych biegach, mając możliwość poznania pięknych miejsc naszego kraju. Jeśli zabiorą ze sobą rodziny lub przyjaciół, rywalizację można połączyć z weekendowym pobytem w atrakcyjnych, często bardzo ciekawych turystycznie miejscach Polski.

Nic tak nie łączy

Nic tak nie łączy, jak wspólne zainteresowania i częste spotkania. Uczestnikami Skiroll Tour są pasjonaci nartorolek z całej Polski. Dzięki uczestnictwu w zawodach ich spotkania są częstsze i trwają nie tylko w zimie, gdy biegają i rywalizują na nartach, ale także w sezonie letnim.