III Grand Prix Polski na nartorolkach w ostatni weekend lipca

Na sobotę i niedzielę - 30 i 31 lipca 2022 roku - zostało zaplanowane III Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach. Zawodnicy zmierzą się w trzech biegach zbliżonych charakterem i trudnością do zmagań każdej sesji Pucharu Świata FIS na nartorolkach. Udział otwarty jest dla wszystkich - wyczynowców i amatorów - z Polski i zagranicy.

W ostatni weekend lipca 2022 roku w Górach Sowich w promieniu 10 km od siebie wzorem ubiegłego roku odbędą się trzy nartorolkowe wyścigi:

  • Uphill Gór Sowich - 30 lipca o 10:30 w Pieszycach - to typowy bieg pod górę, na trasie o długości 9 km zawodnicy pokonują przewyższenie 425 m. W biegu prowadzone są osobne klasyfikacje dla startujących techniką klasyczną i dowolnie.
  • KO Sprinty Dzierżoniów - 30 lipca o 18:00 w centrum Dzierżoniowa - to najbardziej dynamiczna, widowiskowa i wciągająca rywalizacja na nartorolkach. Zawodnicy ścigają się parami na dystansie 200 m - szybszy przechodzi dalej. To jedyne otwarte nartorolkowe zawody w Polsce, którym przygląda się spora grupa kibiców. Bieg odbywa się techniką dowolną.
  • Pętla Sowiogórska - 31 lipca o 10:00 w Pieszycach na dystansie 25 km na płaskiej trasie, którą uczestnicy będą pokonywać wahadłowo. W biegu prowadzone są osobne klasyfikacje dla startujących techniką klasyczną i dowolnie.

Każdy z biegów to osobne zawody, w których prowadzona jest klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn w open i kategoriach wiekowych. Można startować we wszystkich trzech wyścigach lub tylko wybranych.

Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach to swoisty trójbój, który składa się z trzech nartorolkowych konkurencji, w jakich ścigają się zazwyczaj zawodnicy z czołówki światowej na zawodach najwyższej rangi. W klasyfikacji Grand Prix zostaną ujęci wszyscy, którzy wystartują techniką klasyczną w Uphillu Gór Sowich oraz techniką dowolną w KO Sprintach Dzierżoniów i Pętli Sowiogórskiej. Dla najwyżej sklasyfikowanych trójek - kobiet i mężczyzn - przewidziano nagrody finansowe.

Tradycyjnie już współzawodnictwo we wszystkich trzech biegach odbywać się będzie na nartorolkach wyposażone w koła z czarnej gumy o dowolnej prędkości. Uwaga! W tym sezonie organizator zaplanował zmiany w sprzęcie dopuszczonym do rywalizacji w konkurencji techniką dowolną. Choć nie będzie kontrolowana sama technika poruszania się - każdy może biec dowolnie - korzystać będzie trzeba z nartorolek do łyżwy. Powodem są m.in. dysproporcje w prędkości najszybszych gumowych kół nartorolek klasycznych z kołami do nartorolek łyżwowych dostępnych w powszechnej sprzedaży. Organizator w poprzednich sezonach otrzymywał wiele wniosków od zawodników z prośbą o taki zapis w regulaminie.

Zapisy do biegów rozpoczną się w pierwszej połowie czerwca, o czym poinformujemy osobnym komunikatem.