I tura - jak zyskać punkty do Grand Prix Polski i całego cyklu

Uwaga! Tylko wybrane konkurencje z trzech biegów w Górach Sowich, które odbędą się podczas I tury cyklu Vexa Skiroll Tour 24 i 25 lipca 2021 roku, uprawniają do sklasyfikowania w Grand Prix Polski, a co więcej zapewnią punkty do klasyfikacji generalnej cyklu. Te zasady uległy zmianie w stosunku do lat poprzednich.

To ważna informacja dla planujących start w zawodach 24 i 25 lipca. W tym czasie w Górach Sowich odbędą się trzy biegi, ale tylko starty w wybranych konkurencjach zapewnią punkty do Grand Prix Polski oraz klasyfikacji indywidualnej i teamowej w cyklu Vexa Skiroll Tour. Poniżej wyjaśniamy to szerzej.

Uphill Gór Sowich - 24.07.2021 roku

W biegu prowadzona jest klasyfikacja techniką klasyczną i dowolną. Ale tylko bieg techniką klasyczną zapewnia punkty do Grand Prix Polski i do cyklu Vexa Skiroll Tour. Bieg techniką dowolną się odbędzie, udekorujemy też najlepszych w tej konkurencji, ale wyniki osiągnięte w biegu techniką dowolną nie będą miały wpływu na klasyfikacje końcowe Grand Prix Polski i całego cyklu Vexa Skiroll Tour.

KO Sprinty Dzierżoniów - 24.07.2021 roku

Ten bieg odbywa się tylko techniką dowolną. Czyli każdy może zastosować dowolną technikę biegu. Można ścigać się stosując kroki techniki łyżwowej,  klasycznej i mieszanej. Także sprzęt można wybrać dowolny, byle spełniał warunki regulaminowe cyklu, czyli czarne gumowe koła do 100 mm. Wyniki uzyskane w tym biegu zapewniają punkty do Grand Prix Polski, a zawodnicy otrzymają punkty do klasyfikacji generalnej cyklu Vexa Skiroll Tour techniką dowolną.

Pętla Sowiogórska - 25.07.2021 roku

Ten bieg odbywa się w dwóch konkurencjach: techniką klasyczną i dowolną. Ale biegiem głównym jest wyścig dowolną techniką i każdy kto wystartuje w tej konkurencji (techniką dowolną i na dowolnym sprzęcie zgodnym z regulaminem cyklu) uzyska punkty do Grand Prix Polski i generalki techniką dowolną w cyklu Vexa Skiroll Tour. Bieg techniką klasyczną, który odbywa się w ramach Pętli Sowiogórskiej jest konkurencją towarzyszącą poza Grand Prix Polski i poza cyklem.

Przypominamy, że sklasyfikowani w Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach zostaną tylko zawodnicy, którzy:

  • w Uphillu Gór Sowich zapiszą się na bieg techniką klasyczną i pobiegną techniką klasyczną,
  • w KO Sprintach Dzierżoniów zapiszą się do biegu (jest tylko jedna konkurencja - dowolnie) i pobiegną dowolną techniką,
  • w Pętli Sowiogórskiej zapiszą się na bieg techniką dowolną i pobiegną go dowolnie, czyli klasykiem, czy łyżwą - do wyboru.

Warunkiem sklasyfikowania w Grand Prix Polski jest ukończenie wszystkich trzech biegów w konkurencjach opisanych wyżej.

Zawodnicy, którzy nie biegają techniką łyżwową, a chcieliby być sklasyfikowani w Grand Prix Polski, powinni w KO Sprintach Dzierżoniów zapisać się na bieg w konkurencji “dowolnie”, z resztą w tych zawodach innej możliwości nie ma. Podobnie powinni wybrać technikę dowolną w Pętli Sowiogórskiej i mogą pokonać trasę na nartorolkach klasycznych. Jeśli jednak w Pętli Sowiogórskiej wybiorą bieg techniką klasyczną, ten start nie przyniesie im punktów do Grand Prix Polski, ani do cyklu Vexa Skiroll Tour.

Ktoś spyta jak to możliwe, by pobiec klasykiem w konkurencji techniką dowolną? W biegach narciarskich i nartorolkowych sprecyzowana jest tylko technika klasyczna. Określenie "technika dowolna" oznacza dowolny sposób pokonania trasy, przy zastosowaniu dowolnych kroków. Może to być styl łyżwowy, ale także klasyczny, nikt nie ocenia techniki. Dlatego też w konkurencjach "dowolną techniką" zaliczanych do Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach można pokonać trasę dowolnymi krokami - także klasycznymi - i na dowolnym sprzęcie zgodnym z wytycznymi regulaminu cyklu Vexa Skiroll Tour, czyli na nartorolkach z kołami gumowymi o średnicy nie większej niż 100 mm.

Dlaczego tylko wybrane konkurencje dają punkty do cyklu Vexa Skiroll Tour? Wielu zawodników, w dużej mierze z czołówki stawki, w zawodach I tury będzie zbierać punkty do klasyfikacji Grand Prix Polski. Oni wystartują techniką klasyczną w Uphillu Gór Sowich i dowolną w KO Sprintach Dzierżoniów oraz Pętli Sowiogórskiej. Przez to w konkurencjach (technikach) niezaliczanych do Grand Prix Polski frekwencja i poziom sportowy będą niższe. Od 2020 roku punkty do indywidualnej klasyfikacji generalnej Vexa Skiroll Tour zależą wyłącznie od uzyskanego miejsca. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby zawodnicy, którzy wybiorą start w konkurencjach zaliczanych do Grand Prix Polski nie mieli szansy zyskać punktów w konkurencjach, w których rywalizują w całym cyklu, a sportowcy klasyfikowani zazwyczaj na dalszych pozycjach, łatwo zarobili dodatkowe punkty.

Podsumowując - jeśli chcesz zyskać punkty do cyklu Vexa Skiroll Tour w konkurencji techniką klasyczną - wystartuj w tej konkurencji w Uphillu Gór Sowich. Jeśli zależy Ci na punktach do generalki w konkurencji techniką dowolną, wystartuj w KO Sprintach Dzierżoniów i Pętli Sowiogórskiej w konkurencji techniką dowolną. Starty w tych konkurencjach przyniosą też punkty do II Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach.

Jeśli wystartujesz w konkurencji techniką dowolną w Uphillu Gór Sowich i konkurencji techniką klasyczną w Pętli Sowiogórskiej, zostaniesz sklasyfikowany w biegach w tych konkurencjach, znajdziesz się na liście wyników, może nawet staniesz na podium w klasyfikacji open i kategorii wiekowej, ale bez punktów do Grand Prix Polski i generalki cyklu Vexa Skiroll Tour zarówno indywidualnej, jak też teamowej.