Zmieniamy formę startu w Lasówka Challenge na indywidualną

Zdecydowaliśmy, że w związku z rosnącą frekwencją w biegu Lasówka Challenge zaplanowanym na 15 sierpnia, a także wąską trasą tych zawodów, start do biegu będzie indywidualny. Zawodnicy będą startować samodzielnie w odstępach 15 sekund.

Lasówka Challenge to bieg, który odbywa się po raz pierwszy w naszym cyklu. Trasa zawodów jest niezwykle zróżnicowana. Nie ma na niej wielu zakrętów, za to co chwilę pnie się w górę i znów opada. Podbiegi i zjazdy są krótkie, a najdłuższy zjazd zakończony jest wypłaszczeniem i jest znacznie łatwiejszy do pokonania, niż choćby zjazd na trasie biegu Leśny Uphill (który w tym roku się nie odbywa), a także znacznie krótszy niż osławiony zjazd na trasie biegu Swornerace (organizowanym na Kaszubach poza naszym cyklem).

Trasa zawodów choć pokryta jest bardzo dobrym asfaltem, jest dosyć wąska. Do tego zawodnicy będą na niej rywalizować w formie tzw. wahadłowej. Po starcie pobiegną do najbardziej oddalonego punktu, tam zawrócą i będą biegli w przeciwną stronę. To powoduje, że przy większej frekwencji i starcie wspólnym trudno by się nie tylko rozpoczynało bieg i finiszowało, ale byłyby także problemy z wyprzedzaniem.

Z tego też powodu zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu startów w formie indywidualnej z interwałem 15 sekund.

Jak to będzie przebiegać?

  1. Po zamknięciu biura zawodów, około 10:15, zostaną opublikowane listy startowe, na których każdy zawodnik będzie miał przypisaną dokładną godzinę startu z dokładnością do sekundy, np. 10:33:45.
  2. O 10:30 wystartuje pierwszy zawodnik rywalizujący techniką klasyczną. Po 15 sekundach samodzielnie na trasę wyruszy kolejny uczestnik tej konkurencji, po kolejnych 15 sekundach następny itd.
  3. O 11:30 wystartuje pierwszy zawodnik rywalizujący techniką dowolną. Kolejni będą startować w odstępach 15 sekund.
  4. Zawodnicy w okolicach linii startowej powinni pojawić się przynajmniej z 5 minutowym wyprzedzeniem w stosunku do planowanej godziny startu.
  5. Sędzia startowy będzie pilnował punktualnego wyruszenia na trasę. Po starcie poprzedzającego zawodnika uczestnik ustawia się na linii startowej. Na 5 sekund przed planowanym czasem startu sędzia zaczyna odliczać 5, 4, 3, 2, 1, start i klepie zawodnika w ramię. To oznacza, że w tym momencie należy rozpocząć bieg.
  6. Czas pomiaru jest brutto, tzn. liczony jest od momentu sygnału startu do momentu przecięcia przez zawodnika linii mety. Kto się spóźni i wystartuje z opóźnieniem, będzie stratny, gdyż jako moment startu zostanie policzona godzina, o której powinien wystartować. Dlatego we własnym interesie zawodnika jest stawienie się na starcie z wyprzedzeniem i rozpoczęcie biegu punktualnie.

W związku z wprowadzanymi zmianami został zmodyfikowany regulamin Lasówka Challenge 2021.