Ostateczny kalendarz Vexa Skiroll Tour 2021

Trwało to dłużej, ale warto było poczekać. W piątym sezonie cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour przygotowaliśmy dla naszych zawodników aż 9 biegów, w tym trzy całkiem nowe, w nowych lokalizacjach. Kiedy i gdzie będzie odbywać się rywalizacja w 2021 roku?

Cykl Vexa Skiroll Tour w 2021 roku rozpocznie się tradycyjnie w pierwszy pełny weekend lipca i zakończy w pierwszy weekend października.

Co nowego w piątym sezonie?

  • Trzy całkowicie nowe biegi plus nowa trasa Pętli Sowiogórskiej.
  • Rywalizacja wyłącznie w konkurencjach na sprzęcie sportowym, czyli techniką klasyczną i dowolnie, od bieżącego sezonu nie będzie już konkurencji na kołach pompowanych.
  • Nagrody finansowe dla zwycięzców klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w konkurencjach - klasykiem i dowolnie.

Co pozostaje po staremu?

  • Rywalizacja na sprzęcie z kołami o dowolnej prędkości, pod warunkiem, że ich bieżnie zrobione są z czarnej gumy.
  • Klasyfikacja generalna w cyklu zarówno indywidualna, jak też teamowa, z identycznymi zasadami naliczania punktów za poszczególne starty, jak w 2020 roku.
  • Klasyfikacja zarówno w indywidualnych biegach jak też generalce cyklu osobno dla kobiet i mężczyzn open oraz w kategoriach wiekowych - dla mężczyzn co 10 lat, dla kobiet w kilku połączonych kategoriach.

Kalendarz 2021

24-25 lipca - Góry Sowie

W te dwa dni na terenie Dzierżoniowa i Pieszyc w Górach Sowich odbędą się aż trzy biegi: typowy bieg pod górę na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m - Uphill Gór Sowich z konkurencją techniką klasyczną i dowolnie, Knock-out sprinty Dzierżoniów parami na 200 m dowolnie oraz bieg dystansowy klasykiem i dowolnie na 25 km - Pętla Sowiogórska - na zupełnie nowej trasie. Wszystkie trzy biegi stanowią Grand Prix Polski 2021 w biegach na nartorolkach.

Trzy biegi w Górach Sowich będą też zaliczane do cyklu Vexa Skiroll Tour, z tym że punkty do klasyfikacji generalnej da tylko start w konkurencji techniką klasyczną w Uphillu Gór Sowich i konkurencji dowolną techniką w KO Sprintach Dzierżoniów oraz Pętli Sowiogórskiej. Kto wystartuje w innej konkurencji, będzie sklasyfikowany w zawodach, ale bez możliwości zdobycia punktów do generalek Grand Prix Polski i Vexa Skiroll Tour.

14-15 sierpnia - Góry Bystrzyckie

W drugi pełny weekend sierpnia zawodnicy spotkają się w gminie Międzylesie na dwóch znanych i lubianych przez wielu biegach pod górę - Kamyk Uphillu na dystansie 4,5 km z przewyższeniem 300 m i Leśnym Uphillu na 7 km z 225 m przewyższenia.

4-5 września - Gorce i Beskid Sądecki

W pierwszą sobotę września zawodnicy spotkają się w gminie Ochotnica Dolna w Gorcach - jednej z dwóch najdłuższych wsi w Polsce. Przygotowujemy z lokalnym samorządem wyścig pod górę Ochotnica Uphill na 10 km z przewyższeniem 235 m. Trasa będzie prowadzić po szerokiej lecz krętej drodze z dobrym asfaltem o łagodnie wznoszącym się profilu.

Dzień później w niedzielę rywalizacja przenosi się do Gabonia w Gminie Stary Sącz odległego od Ochotnicy Dolnej o pół godziny jazdy samochodem. Tu na zawodników czeka legendarny już - najbardziej stromy podbieg asfaltowy w naszym kraju. W Przehyba Uphill zawodnicy pokonają przewyższenie 580 m na dystansie 6,7 km. Bieg ten jest najstarszym polskim uphillem organizowanym nieprzerwanie do tej pory.

2-3 października - Podhale Zachodnie

W ramach czwartej tury cyklu zawodników czekają zmagania na dwóch nowych trasach w gminie Czarny Dunajec. Co ciekawe oba wyścigi mają metę w tym samym miejscu - na Bachledówce (955 m n.p.m.), z której rozciągają się przepiękne widoki nie tylko na Tatry, ale też Pieniny, Gorce, czy Babią Górę i Pilsko. Starty będą zlokalizowane w dwóch różnych miejscach i poza ostatnim kilometrem, który jest wspólny dla obu biegów, trasy zawodów prowadzą po innych obszarach gminy Czarny Dunajec.

W sobotę zawodnicy zmierzą się w Bachledówka Uphill I na dystansie 10 km z przewyższeniem 280 m, w niedzielę odbędzie się finał cyklu - Bachledówka Uphill II na dystansie 9 km z identycznym przewyższeniem 280 m.

Trasy obu wyścigów są bardzo zróżnicowane, zawodnicy będą musieli wykazać się wszechstronnością, gdyż do pokonania będą dłuższe odcinki proste, wiele podbiegów, ale też zjazdy.

Kiedy zapisy?

Pracujemy już nad ostatnimi szczegółami, dopinamy regulaminy, przygotowujemy mapy nowych biegów i wykresy ich profili. Szacujemy, że zapisy rozpoczną się do końca czerwca, o czym będziemy szeroko informować.