Grand Prix Polski na nartorolkach po raz drugi odbędzie się w Górach Sowich

Pierwsza tura cyklu Vexa Skiroll Tour 2021 będzie w tym roku zarazem II Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach. Identycznie jak przed dwoma laty. W czasie weekendu 24-25 lipca zawodnicy zmierzą się w trzech biegach: Uphillu Gór Sowich na 9 km, KO Sprintach Dzierżoniów na 200 m i Pętli Sowiogórskiej na 25 km.

I Grand Prix Polski w 2019 roku cieszyło się rekordową frekwencją zawodników. Impreza zorganizowana na podobieństwo sesji Pucharu Świata zapewnia każdemu, kto biega na nartorolkach, możliwość zmierzenia się na trasie o podobnej trudności, na jakiej ścigają się sportowcy w Pucharze Świata FIS na nartorolkach. Konkurencje w ramach GP Polski są identyczne, w jakich najczęściej ściga się światowa czołówka na Pucharze, czy Mistrzostwach Świata.

Sprawdź wyniki I Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach.

W 2021 roku zawodnicy wystartują w biegach:

  • 24 lipca przed południem - Uphill Gór Sowich na dystansie 9 km z przewyższeniem 425 m przewyższenia,
  • 24 lipca po południu - KO Sprinty Dzierżoniów na 200 m,
  • 25 lipca przed południem - Pętla Sowiogórska na 25 km na płaskiej trasie.

Uphill Gór Sowich to jeden z najbardziej znanych polskich biegów pod górę. Odbywa się na trasie prowadzącej z Pieszyc Górnych na Przełęcz Jugowską. Uczestnicy pokonują 9 km z przewyższeniem 425 m. Zawody odbędą się już po raz piąty z rzędu techniką klasyczną lub dowolną. Do Grand Prix Polski zaliczany będzie bieg techniką klasyczną.

KO Sprinty Dzierżoniów to niezwykle widowiskowa i wciągająca konkurencja, w której zawodnicy ścigają się w parach, a wolniejszy odpada. Rywalizacja odbywa się na jednej z głównych arterii Dzierżoniowa. Zawodnicy biegną dowolną techniką, można pokonywać trasę łyżwą, czy klasykiem, jak komu wygodniej. Dystans 200 m jest na tyle krótki, że można przebiec go kilka razy w trakcie zawodów i zachować energię na następny dzień. Tym bardziej, że trasa jest płaska.

Knock out sprinty w formule otwartej, gdzie wystartować może każdy, po raz pierwszy w Polsce odbyły się w 2019 roku właśnie w Dzierżoniowie. Wcześniej ta popularna za granicą forma ścigania się na nartorolkach zorganizowana była tylko raz na początku XXI wieku dla wyczynowców.

Sprinty w Dzierżoniowie odbywające się w ramach I Grand Prix Polski cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców, wielu zawodników mówiło też po imprezie, że zapewnia zabawę większą niż inne biegi. W 2021 roku sprinty odbędą się niemal identycznie jak podczas pierwszej edycji, z tą różnicą, że do finałów zakwalifikuje się dwa razy większa grupa, co sprawi, że mniej osób odpadnie po rundzie kwalifikacyjnej.

Pętla Sowiogórska w 2021 roku zostanie zorganizowana na nowej, płaskiej trasie o bardzo dobrej nawierzchni na drodze prowadzącej z Pieszyc do Bielawy. Zawodnicy będą pokonywać ją wahadłowo techniką klasyczną lub dowolną. Do przebiegnięcia będzie łączny dystans 25 km. Do Grand Prix Polski zaliczony zostanie bieg techniką dowolną.

Klasyfikacja w II Grand Prix Polski będzie prowadzona w kategoriach open i wiekowych w przedziale co 10 lat dla młodzieży od 12 roku życia i dorosłych. Dla najszybszych pań i panów przewidziano nagrody finansowe, dla pozostałych, w tym w kategoriach wiekowych, zaplanowano nagrody rzeczowe.

Aby znaleźć się na wynikach GP Polski na nartorolkach należy ukończyć Uphill Gór Sowich techniką klasyczną oraz KO Sprinty Dzierżoniów i Pętlę Sowiogórską techniką dowolną. W każdym biegu zawodnicy zyskują punkty, na podstawie ich sumy zostanie wyznaczony końcowy ranking.

Grand Prix Polski w biegach na nartorolkach to impreza, która powstała, by wypełnić lukę w krajowej rywalizacji. W Polsce wciąż brak otwartych zawodów nartorolkowych, które mogą wskazać najlepszych zawodników. Polski Związek Narciarski od lat nie ma pomysłu na będącą wyzwaniem i przewidywalną nartorolkową rywalizację w Mistrzostwach Polski amatorów. W chwili publikacji tego tekstu wciąż nie wiadomo, czy mistrzostwa te się odbędą, jaką techniką, gdzie i kiedy. Grand Prix Polski po raz kolejny może być docelową imprezą sezonu dla rzeszy polskich miłośników nartorolek. Mamy nadzieję, że zgodnie z przyświecającym nam celem, impreza wpłynie na podniesienie poziomu nartorolkowej rywalizacji w Polsce.

Więcej szczegółów oraz zapisy do biegów Grand Prix Polski będą dostępne w czerwcu razem z zapisami na wszystkie biegi cyklu Vexa Skiroll Tour 2021.