Przehyba Uphill 2017 - komunikat przedstartowy

W niedzielę 8 października w Beskidzie Sądeckim odbędą się największe otwarte nartorolkowe zawody w Polsce - Przehyba Uphill - III Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach. Zawody są finałem cyklu Vexa Skiroll Tour, po którym zostaną podsumowane klasyfikacje generalne indywidualne i drużynowe.

Informacje podstawowe

Przehyba Uphill jest biegiem pod górę. Na trasie nie ma ani jednego zjazdu. Dystans biegu to 6,7 km, pokonywane przewyższenie wynosi 580 m. Start do biegu odbywa się ze startu indywidualnego z interwałem czasowym 15 sekund.

Przehyba Uphill 2017 to III Mistrzostwa w Biegu pod Górę na Nartorolkach oraz finał cyklu Vexa Skiroll Tour.

Sprawdź wszystkie podstawowe informacje o zawodach Przehyba Uphill, w tym mapa przebiegu trasy, jak też jej profil wysokościowy.

Program

Uwaga! Start do biegu pierwszego zawodnika o 11:15, 45 minut wcześniej niż w 2016 roku.

 • 9:00 - 10:00 - zapisy w biurze zawodów
 • 9:00 - 10:30 - weryfikacja uczestników, odbiór numerów startowych i kontrola techniczna sprzętu w biurze zawodów
 • 11:15 - start pierwszego zawodnika techniką klasyczną
 • ok. 11:30 - start pierwszego zawodnika techniką dowolną
 • ok. 11:45 - start pierwszego zawodnika na pompowanych kołach
 • ok. 14:00 - rozpoczęcie dekoracji
 • ok. 15:00 - rozpoczęcie zwożenia zawodników do punktu startu

Miejsce startu

Drukuj

Start do zawodów odbędzie się w Gaboniu koło Starego Sącza. Biuro zawodów i linia startowa znajdują się około 100 metrów za parkingiem w okolicach leśniczówki.

Koordynaty GPS: 49.501956, 20.552721

Wskazówki dojazdu

Kierując się do Gabonia ze Starego Sącza należy przejechać przez Gołkowice Dolne i Górne. Dalej droga prowadzi przez wsie Skrudzina i Praczka. Główna droga kończy się (zakaz wjazdu do lasu) w miejscu, w którym zlokalizowane jest biuro zawodów i start.

Parkowanie

Około 100 metrów poniżej miejsca startu i biura zawodów jest parking, na którym zmieści się 20-30 samochodów. Prosimy o ekonomiczne ustawianie się na parkingu. Zawodnicy, którzy nie zmieszczą się na parkingu proszeni są o ustawianie samochodów wzdłuż drogi dojazdowej poniżej parkingu.

Zgłoszenia

Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz internetowy do 5 października lub osobiście w niedzielę 8 października od 9:00 do 10:00.

Zapisz się przez internet, a:

 • masz szansę na uzyskanie lepszego rozstawienia na liście startowej, zawodnicy dokonujący zapisów w biurze zawodów otrzymają przypadkowe numery startowe niezależnie od poziomu sportowego,
 • przyspieszysz swoją obsługę w biurze zawodów,
 • ułatwisz pracę organizatorom, gdy będą wiedzieli o Twoim przyjeździe, łatwiej zaplanują liczbę posiłków, ilość napojów, itp.,
 • zapłacisz niższą opłatę startową, nawet jeśli wpłacisz ją w gotówce w biurze zawodów

Zgłoś się teraz przez internet. To tylko kilka kliknięć.

Opłaty startowe

Wysokość opłaty startowej uzależniona jest od terminu zgłoszenia do zawodów.

Termin zgłoszenia  Wysokość opłaty startowej za udział w Przehyba Uphill
do 10.09.2017 50 zł
od 11.09.2017 do 05.10.2017 60 zł
w biurze zawodów 08.10.2017 70 zł

 

Uwaga dokonujący opłaty startowej w gotówce w biurze zawodów. Apelujemy o przygotowanie odliczonej kwoty. W promieniu kilku kilometrów od biura zawodów nie ma możliwości rozmienienia pieniędzy. Jeśli wybierasz pieniądze z bankomatu, rozmień je przed przyjazdem do Gabonia.

Biuro zawodów

Biuro zawodów mieści się na terenie leśniczówki tuż przy miejscu startu, przy drodze, około 100 metrów za parkingiem. Biuro jest czynne w niedzielę 8 października od 9:00 do 10:30 (zapisy osób niezgłoszonych przez internet przyjmowane są tylko do 10:00). Uwaga! Po 10:30 biuro nie będzie już obsługiwać zawodników. Mamy niewiele czasu na ułożenie i ogłoszenie list startowych oraz przygotowanie się do startu.

Numery startowe należy zachować, gdyż na ich podstawie będzie wydawany posiłek (szczegóły dalej w tekście). Numer pozostaje u zawodnika na pamiątkę.

Lista startowa i godziny startów

Zawodnicy startują indywidualnie w odstępach co 15 sekund. Pierwszy zawodnik startujący techniką klasyczną wyrusza na trasę o 11:15. Później nastąpi przerwa 3 minuty, po niej rywalizację rozpoczną biegnący dowolnie. Po kolejnej przerwie 2 minut wystartują biegnący na pompowanych kołach.

Po zamknięciu biura zawodów zostanie wydrukowana i ogłoszona lista startowa, na której będzie podana kolejność startu zawodników oraz dokładny czas startu każdego zawodnika.

Sprzęt i kontrola techniczna

Zgodnie z regulaminem cyklu Vexa Skiroll Tour do udziału w zawodach dopuszczeni będą zawodnicy wyłącznie na nartorolkach z czarnymi, gumowymi kołami.

Wszyscy zawodnicy przed startem zobowiązani są do przedstawienia swoich nartorolek do kontroli technicznej. Ta będzie prowadzona przy biurze zawodów w godzinach pracy biura. Nartorolki dopuszczone do startu będą oznaczone odpowiednią naklejką kontrolną. Sprzęt będzie też wyrywkowo kontrolowany na mecie zawodów.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy na trasie zawodów muszą być wyposażeni w kaski. Zasady cyklu mówią, że wszyscy, którzy nie spełnią tego warunku, otrzymają karę czasową 2 minut, która zostanie doliczona do uzyskanego wyniku. Organizator zaleca też start w okularach w celu ochrony oczu przed grotami kijów innych uczestników.

Trasa zawodów

Asfalt z Gabonia na Przehybę jest w różnym stanie. Są odcinki prawie nowe (cały ostatni odcinek przed metą), jak też gorszej jakości. W tym roku gospodarz terenu - Nadleśnictwo Stary Sącz - prowadziło remont przepustów, dzięki temu w kilku miejscach ma pojawić się nowy asfalt. Nadleśnictwo obiecało zakończyć prace do czwartku 5 października, by trasa była gotowa na zawody.

Tradycyjnie przed biegiem na trasę wyjedzie automatyczna zamiatarka. To, czego nie usunie maszyna, zostanie dodatkowo wysprzątane ręcznie.

Depozyt

Bagaże zawodników będą wywiezione na górę przez organizatora. Do 11:00 należy oddać rzeczy niezbędne na mecie do oznakowanego pojazdu przy miejscu startu. Bagaże należy spakować do własnych toreb (plecak, torba sportowa, opisany worek itp.). Samochód wyjedzie na górę przed startem pierwszego zawodnika. Bagaże będą do odebrania przy mecie.

Zakończenie, ogłoszenie wyników i dekoracje

Zakończenie zawodów i ogłoszenie wyników odbędzie się przy schronisku na Przehybie - kilkaset metrów dalej za metą zawodów. Dekoracje odbędą się po zakończeniu biegu przez ostatniego zawodnika na metę lub po przekroczeniu limitu czasu 90 minut na ukończenie biegu. Szacowana godzina rozpoczęcia dekoracji to 14:00. W trakcie ceremonii dekoracji zostaną udekorowani zarówno zwycięzcy III Mistrzostw w Biegu pod Górę na Nartorolkach - Przehyba Uphill (po 3 osoby w open i kategoriach wiekowych) oraz zwycięzcy klasyfikacji generalnej cyklu Vexa Skiroll Tour zgodnie z zasadami cyklu.

Nartorolki dla jednego z uczestników

Na zakończenie ceremonii dekoracji odbędzie się losowanie nartorolek Vexa Vmax. Warto pozostać z nami do końca.

Punkty żywieniowe i posiłek regeneracyjny

W okolicach połowy dystansu na trasie będzie znajdował się punkt żywieniowy z napojem izotonicznym Enervit i wodą. Drugi punkt dostępny będzie na mecie, także z Enervitem i wodą oraz suchymi przekąskami.

Wszyscy zawodnicy uprawnieni są do skorzystania z posiłku regeneracyjnego przygotowanego specjalnie dla startujących w Przehyba Uphill przez firmę Zdrowy Projekt (przeczytaj o tym więcej). Posiłek wraz z gorącą herbatą wydawany będzie po okazaniu numeru startowego i po oznaczeniu przez obsługę bufetu wydania posiłku na numerze.

Toalety

W Gaboniu toaleta toi-toi ustawiona będzie w okolicach parkingu. Na mecie skorzystać można z toalety w schronisku na Przehybie.

Kibice i wjazd na trasę zawodów

Od miejsca, w którym zlokalizowany jest start zawodów, droga na Przehybę jest zamknięta dla ruchu pojazdów. To teren Lasów Państwowych i wjazd wymaga specjalnej przepustki. Prosimy kibiców i zawodników o uszanowanie zakazu, tym bardziej, że za jego złamanie grożą surowe kary. Kibiców zapraszamy na pieszy spacer, aby dopingować zawodników na trasie. Pamiętajmy o tym, żeby nie przeszkadzać startującym na trasie i bezwzględnie zejść na pobocze podczas przejazdu zawodnika. Kibice mogą pożywić się, a także napić kawy i herbaty, w bufecie Zdrowy Projekt lub w schornisku na Przehybie.

Zwiezienie z mety na start po zawodach

Dla zawodników przygotowaliśmy transport, po zakończeniu zawodów uczestnicy zostaną zwiezieni na start busami. Ze względu na dużą liczbę startujących i tylko kilka przepustek pozwalających na wjazd na Przehybę, nasze busy będą zwoziły w pierwszej kolejności zawodników.

Ważne linki