Trwają przygotowania do sezonu 2021

W marcu rozpoczęliśmy przygotowania do piątego już sezonu jedynego otwartego polskiego cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour. Pracujemy nad mapą i kalendarzem. Spodziewamy się, że konkrety będziemy mogli przekazać zawodnikom pod koniec kwietnia.

W 2021 roku zawody z cyklu Vexa Skiroll Tour odbędą się już piąty sezon z rzędu. W tym roku chcielibyśmy zorganizować cztery weekendy po dwa biegi, oczywiście w różnych miejscach Polski. W naszych planach cykl rozpoczynałby się w czerwcu i kończył we wrześniu, a zawody odbywałyby się mniej więcej co miesiąc. To na razie plany, a co się może udać?

Aktualnie rozpoczęliśmy rozmowy z włodarzami samorządów, na terenie których zawody miałyby się odbywać. Niestety nie jest to sprzyjający okres do tworzenia planów i angażowania się organizacyjnie oraz finansowo przez polskie miasta i wsie. Zwłaszcza, że niektóre z nich to gminy typowo turystyczne, które zostały pozbawione części dochodów przez przepisy przeciwepidemiczne.

Jak dotąd potwierdzenie współorganizacji otrzymaliśmy od gmin Pieszyce i Międzylesie, na terenie których odbywają się biegi Uphill Gór Sowich i Pętla Sowiogórska oraz Kamyk Uphill i Leśny Uphill. W wypadku Gór Sowich została też już ustalona data - ostatni weekend lipca (24 i 25 lipca 2021). Ten termin śmiało można zapisać sobie w kalendarzu. Nad terminem zawodów w Górach Bystrzyckich jeszcze pracujemy.

Zarówno zawodnicy, jak też organizatorzy, chcieliby jak najszybciej poznać kalendarz i miejsca, w których odbędą się tegoroczne biegi. Dlatego naciskamy na lokalne samorządy, by jak najszybciej podjęły decyzje. Aby opublikować terminarz musimy zgrać wiele rzeczy, realnie należy się przygotować, że konkretne informacje będziemy mogli przekazać polskim zawodnikom nartorolkowym dopiero pod koniec kwietnia. Oczywiście jeśli ustalenia zapadną szybciej, niezwłocznie podzielimy się tymi informacjami ze środowiskiem.

W 2021 roku w organizacji Vexa Skiroll Tour nastąpi istotna zmiana. Rywalizacja będzie odbywać się wyłącznie na nartorolkach sportowych. Nie będzie już konkurencji na pompowanych kołach. Z roku na rok spadała liczba osób chcących ścigać się na rolkach i nartorolkach terenowych na asfaltowych trasach. Policzyliśmy, że w 2020 roku tylko trzech uczestników zmagań na pompowanych kołach to wyłącznie “terenowcy”, wszyscy pozostali to sportowcy, którzy mogą z równym powodzeniem rywalizować na sprzęcie sportowym. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z konkurencji, w której frekwencja często ledwo wystarcza na obsadzenie podium w kategoriach open. Nasz cykl usprawni się też dzięki temu organizacyjnie, na czym skorzystają wszyscy startujący.

Na koniec sezonu 2020 roku otrzymaliśmy też od startujących kilka pomysłów na urozmaicenie cyklu lub uszczegółowienie przepisów. Myślimy nad nimi. Jeśli macie jakieś wnioski, prosimy o składanie ich w terminie do połowy kwietnia 2021 na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Później, gdy zasady zostaną sformułowane w regulaminach, kolejne zmiany będą mogły być wdrożone dopiero w następnym sezonie.