Kto zostanie zwycięzcą cyklu w 2019 roku i jak być sklasyfikowanym w generalce?

Klasyfikacja generalna cyklu powstaje na podstawie sumy punktów, które uczestnicy otrzymują za wyniki osiągane w poszczególnych zawodach cyklu. Ale to nie jedyne kryterium brane pod uwagę przy wyznaczaniu najlepszych w sezonie indywidualnie i drużynowo. Przypominamy zasady tworzenia klasyfikacji generalnych.

Każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzymuje za niego punkty. Te przede wszystkim obliczane są na podstawie osiągniętego czasu i straty do zwycięzcy. Najszybszy ma 200 punktów, kolejni mniej o tyle, ile wynosiła ich procentowa strata. Poza tym, kończący bieg dostaje bonus w postaci liczby punktów równej tej, ilu zawodników wyprzedził. Pierwsza piątka na mecie otrzymuje kolejną premię. Dokładny wzór matematyczny na obliczanie punktów znajdziesz w zasadach klasyfikacji generalnej.

Ranking klasyfikacji generalnej powstaje na podstawie sumy pięciu najlepszych wyników punktowych z sezonu. Jeżeli ktoś nie wystartował w jednym lub więcej biegach, albo miał na niektórych gorszą dyspozycję, nic straconego, policzone zostaną tylko najlepsze wyniki - maksymalnie pięć.

Kto zostanie sklasyfikowany w końcowej generalce? Wszyscy, którzy spełnią dwa warunki:

  • w całym sezonie wystartowali przynajmniej trzy razy w jednej konkurencji,
  • wzięli udział i ukończyli zawody finałowe w danej konkurencji.

W związku z tym można powiedzieć, że w rankingu końcowym pojawią się wszyscy, którzy mają zaliczone przynajmniej trzy starty w całym sezonie w ramach jednej konkurencji i w tej konkurencji pobiegli oraz ukończyli finał - Asfalt Uphill. Start w finale może być jednym z trzech wymaganych startów.

Przykłady:
Zawodnik A ma za sobą już dwa starty techniką klasyczną, jeden podczas I tury i jeden podczas II tury cyklu. Wystartował w finale w biegu techniką klasyczną i ukończył te zawody. To znaczy, że zebrał minimum trzy starty. Zostaną mu zsumowane trzy wyniki punktowe i na podstawie tej sumy zostanie sklasyfikowany w końcowej generalce.

Zawodnik B ma za sobą sześć startów techniką dowolną. Niestety nie może wziąć udziału w biegu finałowym. Zgodnie z zasadami cyklu nie będzie ujęty w klasyfikacji końcowej cyklu, nie znajdziemy jego nazwiska na ostatecznej liście rankingowej.

Zawodnik C zaliczył wszystkie 8 startów techniką klasyczną, także bieg finałowy ukończył klasykiem. Na koniec komputer odrzuci jego 3 najgorsze wyniki punktowe w całym sezonie, a pozostałe pięć najlepszych zostanie zsumowanych i ta liczba będzie brana pod uwagę przy tworzeniu końcowego rankingu.  

Zawodnik D ma za sobą cztery starty techniką dowolną, do tego jeszcze przed finałem cyklu miał zaliczone trzy starty techniką klasyczną. W finale rywalizował klasykiem i ukończył ten bieg. Na koniec zostanie sklasyfikowany tylko w generalce techniką klasyczną, gdyż warunkiem ujęcia w końcowej klasyfikacji generalnej jest ukończenie finału w konkurencji, w której zawodnik chce być klasyfikowany.

Klasyfikacje i dekoracje w open i kategoriach wiekowych

Końcowa indywidualna klasyfikacja generalna prowadzona jest zarówno w open, czyli pośród wszystkich zawodników jednej płci, którzy wystartowali w danej konkurencji, jak też w kategoriach wiekowych. Po finale do dekoracji stanie po sześć najlepszych pań i panów w każdej z trzech konkurencji. Na trzyosobowym podium będą ustawieni także najlepsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej w konkurencjach na nartorolkach sportowych. Dla wszystkich przewidziano nagrody rzeczowe.

Klasyfikacja teamów

Istnieją dwa warunki klasyfikacji teamów w końcowej generalce. Pierwszy, to formalne zgłoszenie drużyny. Takich zespołów w tym sezonie mamy 9 i to między nimi toczy się obecnie rywalizacja (tu sprawdzisz jakie drużyny zostały zgłoszone i w jakim składzie osobowym). Drugi to ukończenie zawodów finałowych Asfalt Uphill przez przynajmniej dwóch członków teamu.

Na konto zespołu idą trzy najlepsze wyniki punktowe mężczyzn i jeden najlepszy kobiety wchodzących w jego skład z każdych zawodów cyklu. Niezależnie od konkurencji, w której startowali. Na koniec sumowane są wszystkie punkty, z wszystkich ośmiu biegów. Najwyższa liczba daje zwycięstwo.

Przygotujcie się na sobotę

W sobotę 5 października pod wieczór po zawodach Skalny Uphill zostaną opublikowane na naszej stronie klasyfikacje generalne po siedmiu zawodach cyklu. Każdy będzie mógł sprawdzić stratę lub przewagę nad rywalami, by przygotować się na ostateczne rozstrzygnięcie w finale cyklu 6 października w Asfalt Uphill.