Dwa uphille w Międzylesiu wejdą do cyklu Vexa Skiroll Tour

W 2017 roku w cyklu biegów na nartorolkach Vexa Skiroll Tour mają znaleźć się przynajmniej cztery zawody. Daty i miejsca dwóch biegów znaliśmy już wcześniej - to nowy w polskim kalendarzu Uphill Gór Sowich 29 lipca w Pieszycach i znany już Przehyba Uphill 8 października w Gaboniu koło Starego Sącza. Do tych biegów dołączają kolejne dwa w gminie Międzylesie.

Miłośników rywalizacji na nartorolkach czeka ciekawy sportowy weekend 16 i 17 września. W te dni odbędą się dwa biegi pod górę w gminie Międzylesie, której władze okazały się bardzo przychylnie nastawione do potrzeb nartorolkarzy. Zawodnicy w czasie dwóch dni pokonają łącznie 12 km i 600 metrów przewyższenia.

W obu zawodach, w Międzylesiu w trzeci weekend września 2017 roku, podobnie jak wszystkich pozostałych biegach Vexa Skiroll Tour, prowadzona będzie klasyfikacja w trzech konkurencjach: na twardych kołach techniką klasyczną i dowolną oraz na kołach pompowanych.

W sobotę 16 września w godzinach popołudniowych zawodnicy wystartują w Górach Bystrzyckich w Kamyk Uphillu, którego nazwa nawiązuje do wzniesienia Kamyk, przez które prowadzi trasa zawodów. Uczestnicy będą ścigać się na świeżo wyremontowanej asfaltowej drodze z miejscowości Smreczyna, przez wieś Kamieńczyk, aż do czeskiego schroniska Kašparova Chata, z którego rozciągają się przepiękne widoki na okoliczne góry. Zawody odbędą się ze startu wspólnego, a nartorolkarzy czeka ostra wspinaczka. Na przestrzenii 4,5 km pokonają 300 metrów przewyższenia. Dystans krótki, ale wysiłek konkretny. W sam raz na pierwszy dzień zawodów.

W niedzielę 17 września rywalizacja przeniesie się w Masyw Śnieżnika. Tu odbędzie się Puchacz Uphill. Podobnie jak w zawodach organizowanych dzień wcześniej, nazwa pochodzi od szczytu Puchacz (1190 m n.p.m.), który góruje nad metą zawodów. Bieg rozpocznie się w miejscowości Pisary, a zakończy przy końcu podbiegu w Jodłowie. Przewidziano start wspólny. Zawody odbędą się na asfaltowej trasie o jakości dostatecznej na początkowych kilometrach oraz w dalszej części doskonałej. Burmistrz Międzylesia obiecał przypilnować, by nawierzchnia została naprawiona tam gdzie trzeba, aby rywalizacja była bezpieczna dla nartorolkarzy. W niedzielę zawodnicy pokonają odcinek o długości 7,5 km i różnicę wzniesień 300 m.

Oba biegi, choć zaliczane do cyklu Vexa Skiroll Tour, są autonomicznymi zawodami i udział w nich mogą wziąć zarówno sportowcy walczący o punkty w całym cyklu, jak też startujący w pojedynczych zawodach.