Mistrzostwa Polski na nartorolkach w 2019 roku w ramach inauguracji cyklu?

Trwają ustalenia z Polskim Związkiem Narciarskim, by pierwszy etap tegorocznego cyklu Vexa Skiroll Tour - lipcowe zawody w Górach Sowich - były równocześnie Mistrzostwami Polski PZN amatorów w biegach na nartorolkach. W sobotę 30 marca 2019 roku przedstawiciele Związku wizytowali trasy w Pieszycach i Dzierżoniowie.

W ostatni weekend lipca 2019 roku w Górach Sowich odbędą się trzy nartorolkowe biegi. Dwa z nich, podobnie jak przed rokiem, będą zaliczane do klasyfikacji cyklu Vexa Skiroll Tour. To Uphill Gór Sowich i Pętla Sowiogórska. Trzeci bieg ma się odbyć w sobotę późniejszym popołudniem - to knock-out sprinty na 200 m techniką dowolną - bardzo widowiskowa nartorolkowa konkurencja, która w otwartej formule zostanie zorganizowana w Polsce po raz pierwszy.

Organizatorzy cyklu Vexa Skiroll Tour - czyli portal nartorolki.pl i firma MT-Sport - złożyły propozycję Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, by wszystkie trzy wyścigi były Mistrzostwami Polski PZN amatorów na nartorolkach. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem federacji i w sobotę 30 marca przedstawiciele PZN wizytowali trasy zawodów. W najbliższym czasie będą trwały formalności związane z formalnym przedstawieniem kandydatury Pieszyc i Dzierżoniowa do organizacji nartorolkowych mistrzostw zawodników niezrzeszonych w związku sportowym.

Jeśli wszystko się powiedzie, polskie mistrzostwa będą niemal kopią każdej edycji Pucharu Świata FIS na nartorolkach i będzie można ścigać się o:

  • tytuły mistrzowskie techniką klasyczną - w ramach Uphillu Gór Sowich na trasie o długości 9 km z przewyższeniem 425,
  • tytuły mistrzowskie w sprintach techniką dowolną - w ramach knock-out sprintów na 200 m,
  • tytuły mistrzowskie na dystansie techniką dowolną - w ramach Pętli Sowiogórskiej na dystansie 30 km.

Prosimy uczestników i kibiców o trzymanie kciuków, by formalności przebiegły sprawnie, dzięki czemu polscy amatorzy zyskają krajowe mistrzostwa z prawdziwego zdarzenia.