Poradnik dla kapitanów teamów

Kto może zgłosić team, jak go skomponować, ilu członków może on liczyć, kto zdobywa punkty dla zespołu, na co warto zwrócić uwagę przy ustalaniu składu osobowego drużyny? Tego dowiesz się z krótkiego poradnika wyjaśniającego arkana rywalizacji zespołowej w cyklu Vexa Skiroll Tour.

Kluby, teamy, przyjaciele

Sam cykl, jak też wszystkie zawody zaliczane do Vexa Skiroll Tour, są otwarte dla wszystkich. Startować w nich mogą więc zawodnicy zrzeszeni w krajowych związkach (PZN i PZBiath), jak też niezrzeszeni, popularnie nazywani amatorami. Jak pokazują statystyki z ubiegłych lat, tych drugich jest więcej. Drużyny przedstawione do udziału w cyklu także mogą być amatorskie, nawet takie, które dotąd nie istniały, a zostały zorganizowane na czas i potrzeby rywalizacji w serialu.

Teamem może być więc aktywna, sportowa rodzina, której kilkoro przedstawicieli startuje na nartorolkach, grupa znajomych z jednej miejscowości, koledzy z firmy, czy instytucji, kluby sportowe, jak też mniej czy bardziej formalne i znane drużyny, których już kilka na stałe zawiązało się w Polsce.

Kogo włączyć do drużyny?

Team może liczyć od 2 do 12 osób, może też składać się z kobiet i mężczyzn. Proporcje zawodników o różnej płci są dowolne, może to być team mieszany, wyłącznie kobiecy, czy też tylko męski. Najwyższa liczba punktów zdobytych przez zawodników teamu, niezależnie w jakiej konkurencji startują, w klasyfikacji open każdego biegu, jest sumowana i zaliczana na konto drużyny. Liczbę punktujących zawodników i sposób naliczania punktów reguluje regulamin cyklu. Na tej podstawie powstaje ranking teamów rywalizujących w danym sezonie.

W Vexa Skiroll Tour zawodnicy ścigają się w dwóch konkurencjach: na kołach twardych techniką klasyczną i dowolną. W drużynach zgłaszanych do udziału w cyklu mogą znajdować się sportowcy rywalizujący w różnych konkurencjach i każdy z nich będzie punktował dla swojego zespołu.

Tylko zgłoszone teamy

Przy zapisywaniu się na zawody każdy może podać dowolny klub, czy reprezentowaną drużynę. Nie oznacza to jednak, że automatycznie będzie dla niej zdobywać punkty. Drużynę należy zgłosić. W klasyfikacji teamowej cyklu Vexa Skiroll Tour biorą udział tylko te zespoły, które formalnie zostały zgłoszone. Oznacza to, że trzeba z wyprzedzeniem zastanowić się, kto będzie członkiem teamu. Warto zrobić to z rozwagą, bo później nie można już dokonywać zmian w składach zespołów.

Więcej o zgłaszeniu teamów dowiesz się tutaj.

Jak skomponować skład teamu?

Zasady rywalizacji teamowej przewidują obowiązek obecności przynajmniej dwóch zawodników na zawodach finałowych. Nie ma obowiązku, by wszyscy startowali w każdym biegu cyklu. Listę 12 członków teamu można więc wypełnić na zapas. Nawet jeśli nie wiemy jeszcze, czy zawodnik X będzie mógł wystartować w biegu Y, można go wpisać do zgłaszanego teamu.

Ponieważ na konto drużyny idą punkty zdobyte przez trzech lub czterech zawodników (szczegóły znajdziesz w regulaminie cyklu), którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, warto umówić się z reprezentantami drużyny, by w każdych zawodach ktoś startował. To znaczy, że trzeba zrobić prosty kalendarz startów i przewidzieć, kto i kiedy może wystartować.

Jeśli twoja drużyna jest wyłącznie męska, warto zaprosić do teamu panie. Nawet tylko na czas rywalizacji w cyklu. Wówczas na konto drużyny mogą iść punkty zdobyte łącznie przez 4 członków, a nie tylko przez trójkę mężczyzn.

Weź pod uwagę, że na zawodach finałowych musi wystartować i ukończyć bieg przynajmniej dwóch członków zespołu, by team znalazł się w klasyfikacji końcowej cyklu.

Jak zgłosić drużynę?

Służy do tego formularz, który można pobrać na tej stronie. Należy podać nazwę teamu, jej kapitana i skład drużyny. Można też przesłać logo. Zgłoszone teamy i ich składy są wypisane na stronie internetowej cyklu.

Drużyna zostanie włączona do rywalizacji od momentu jej zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie wpłynie np. po pierwszych zawodach sezonu, to team zacznie zdobywać punkty na drugim biegu cyklu. Dlatego warto dokonać zgłoszenia jak najwcześniej.

Więcej informacji o zgłaszaniu teamów znajdziesz na stronie jak zgłosić team. Szczegółowe informacje o zasadach rywalizacji zespołów znajdziesz w zapisach dotyczących teamów w Regulaminie cyklu.